Greece

Instagram’dan beni takip ediyorsan bir Yunanistan furyasıdır gidiyor! Uzun zamandır gitmeyi istediğim mübadeleyle İzmir’e gelen atalarımın yaşadığı topraklara sonunda ben de ayak bastım.

Selanik’e gelir gelmez görmek istediğim ilk şey kuşkusuz Atatürk’ün, Ata’mızın eviydi. Senelerce o ilk okul kitaplarında gördüğümüz pembe boyalı ahşap ev, karşımdaydı. Bahçesine girdiğimde ise Atatürk’ün gölgesinde oynadığı asırlık nar ağacı, bu evde beni büyüleyen şeylerden yalnızca biriydi. Şanslıydım ki, geçtiğimiz ay eve yapılan restorasyon sonucunda Ata’mızın eşyaları eve yerleştirilmiş. Yani Atatürk’ün o büyüleyici mumdan heykelinin yanında şahsi eşyalarını da görme fırsatım oldu.

If you have been following me on instagram, you already know that I was in Greece past weekend. It’s been a dream of mine to visit the places my ancestors came to İzmir from. First stop was Thessaloniki (Selanik) and of course Atatürk’s home. Here I was, standing in front of the pink house I have been seeing in my school books since first grade. Luckily, last month they restored the house and placed the original furniture back. So I got a chance to see those as well as the waxwork of Atatürk. 

selanik

selanik2

Sonrasında Atatürk Evi’ne karşı Türk Kahvelerimizi yudumladık ve Tsimiski Caddesi’ne doğru alışveriş heyecanıyla tekrar yollara döküldük! Tsimiski meydanındaki meşhur tatlıcıdan eklerleri midemize indirdikten sonra cadde ve kordon boyu yürüyerek yediklerimizi yaktık. O kadar İzmir’e benzeyen bir şehir ki!

Gece Türkler olarak tavernaları coşturduk! Müziklerin çoğuna aşinayız ama sözler Yunanca. Burada Türkçe konuşabilen insan sayısı çok fazla.

After our little visit we enjoyed our Turkish coffee with a view of the pink house and headed to Tsimiski Street to do some shopping. We couldn’t miss the chance to try those famous éclairs! Walking on these streets make me realize, İzmir and Thessaloniki are really similar cities.

At night we danced all night in taverns! Music is very similar to ours but of course lyrics were Greek. Many of the locals can actually speak Turkish.

tsimiski

Kavala’ya yukarıdan bir merhaba diyip şehrin ara sokaklarında kayboldum. Burada da günün kahvesini Kavala Kurabiyesi eşliğinde içtim. Dönüş yolunda İskeçe’de Vistonida Gölünün üzerinde tahta köprülerle duran Aya Nikola kilisesinin tablo görüntüsüne uyandım! Gümülcine’den kahveleri de kapıp evimizin yolunu tuttuk.

We saluted Kavala from the top and got lost in the streets. This day our coffee was companied by the famous Kavala cookies. 

On the way back, I woke up to the view of St Nicholas Church. It was like a painting came alive.

We bought coffee from Komotini and had back home.

iskece2

iskece3

kavala

Yunanistan gezisi boyunca yollarda çektiğim mini-video

The mini-video I took on the roads.

 

Instagram hesabımda Yunanistan fotoğrafları paylaşıyor olacağım.

Follow me on instagram to see more of my Greece photos.  

Tags from the story
,
More from Cansın Ekşi

So Chic Josephine Collection

Geçtigimiz hafta yagmurlara ragmen topuklularımızı giyip W Studios‘a gittik, So Chic‘in yeni...
Read More

Leave a Reply