PROM ADVICES #5 Champagne Time

Here is another dress more suitable for a cocktail, sneaking into my prom advice series.

If you want to look elite at cocktails choose a dress that is neither too tight nor to short. A little ballerina bun will make you look more put together.

For accessories go for big earrings or a ring party (who doesn’t love that)

For shoes you can go monochrome and be all matchy matchy or go for nude shoes, that will save every outfit. Plus nude would make you look taller than you already are. It’s a matter of preference!

Unfortunately I have to say that this is the end of my prom advice series. I hope these had help to you decide what to wear on your big day!  

Mezuniyet yazıları arasına karışan kokteyle daha uygun seçimlerden bir tanesi.

Kokteyllerde elit bir görünüme kavuşmak istiyorsanız; tercihinizi dar ve çok kısa olmayan bir elbiseden yana kullanın, balerin topuzu kombininizi daha derli toplu gösterecektir.

Aksesuar seçimi iri küpeler ya da bir kaç parmagınıza takacagınız ince yüzüklerden yana olabilir.

Ayakkabı olarak elbisenizle aynı renk ya da çıplak renk dedigimiz nude renginde bir topuklu tercih edebilirsiniz. Nude boyunuzu oldugundan daha uzun gösterecektir.

Üzülerek belirtmeliyim ki ‘Mezuniyet Önerileri’ serisinin sonuna geldik, mezuniyetinizde ve kokteyllerde ne giyebileceginiz üzerine kafanızda bir kaç fikir oturmuştur umarım.

champaignecollage

Sponsored By: Forever New

Click for other prom dress options

PROM ADVICES #5  Champagne Time

More from Cansın Ekşi Read More

2 Comments

Leave a Reply