PROM ADVICES #1 Chiffon Powder

With the graduation right around the corner we are losing our minds about what to wear to prom. Since February I have been receiving “what should I wear to my prom” “what are the prom trends” themed questions. In the light of that I have decided to make a post series related to prom.

Forever New is one of the first stores to look for the perfect prom dress. You don’t need to follow the trends; FN gives you a various selection of dresses that are in season.

Mezuniyet dönemi yaklaştıkça elbise arayışlarında iyice telaşa düşüyoruz. Bu sene şubattan beri ‘Mezuniyetimde ne giymeliyim, trendler neler’ mailleri, yorumları alıyorum. Tek tek cevap vermektense size faydalı postlar yayınlamanın daha etkili olucagını düşündüm.

Forever New, mezuniyet döneminde bir kızın elbise için bakması gereken ilk markalardan biri. Trendleri takip etmenize gerek yok, Forever New her sezon trendlere uygun ve modern ürünlerleri karşımıza çıkarmaya bayılıyor.

powderdress

Powder is the elegant color of prom and chiffon skirt compliments the color. High low skirts are a great option, as it has been for the past couple seasons.

FN touch: jeweled belt updates you dress and syncs your waist in the back with a bow.

Pudra rengi, mezuniyetlerde zarifligiyle en ideal renk ve bunun en etkili yorumunu şifon, uçuş uçuş eteklerde görüyoruz. Önü kısa, arkası uzun modeller geçtigimiz bir kaç sezondur tahtını koruyor.

FN Dokunuşu: Gögüs altındaki taşlı kemer ön tarafta elbiseyi şık bir şekilde sabitlerken, arkadaki kurdelesiyle bel kıvrımını belirginleştiriyor.

chiffon powder

I will be posting different prom outfits with the sponsorship of Forever New. Stay tuned!

Önümüzdeki günlerde Forever New sponsorlugunda mezuniyet ve kokteyle uygun kombin fikirleri yayınlamaya devam edecegim. Takipte kalın!

You can hype my look on lookbook.
Lookbooktan benim kombinimi hype layabilirsiniz :)

More from Cansın Ekşi

Cinderella Prom Dress Activity

Uykuya dalarken dinlediğimiz Cinderella masalı, geçtiğimiz günlerde beyaz perdede hayat buldu ve tüm...
Read More

Leave a Reply