Dali’nin unutulmaz aşkı


  Daligramme Koleksiyonu
 , Sürrealist Salvador Dali‘nin canından çok sevdiği hayat arkadaşı Gala için 1970 yılında tasarladığı çantanın yeniden yorumlanmasıyla oluştu.


Öyle bir aşk hikayesi ki yaşadıkları , ünlü Fransız markası Lancel’in tasarımcısı Leonello Borghi İspanya’ya bir davete gittiği sırada bu hikayeden çok etkilenip yeni bir çanta koleksiyonu hazırlamaya karar veriyor.1929 yazında Dali ve Gala birbirleriyle tanışır tanışmaz aşık olmuşlar.Zaten Dali , Gala’yı tanımadan önce onu rüyalarında görüyormuş hatta tablolarında onu resmetmiş.O dönemde Gala evli olduğu için Dali , gizlice mektuplaşmalarını sağlayacak özel bi alfabe oluşturmuş.
Ünlü çift , evlendikten sonra da Dali , Gala’ya özel bir çanta hediye etmek istemiş ve bunun için Lancel‘in kapısını çalmış.Ortak çalışmalar sonunda ortaya yarattığı alfabenin de yer aldığı ve askı kısmında kendi bisikletinin zincirinin bulunduğu bi çanta tasarımı çıkmış.
Borghi de bu çantayı yeniden yorumlamak , ölümsüzleştirmek istemiş.
Soldaki çantanın orjinal hali : 1970 yılında Dali’nin Gala’ya hediye ettiği çanta.
Alttaki : Borghi tarafından orjinaline sadık kalınarak tasarlandı.
Dali , en iyiyle yetinen bir adam değildi.Her zaman en iyinin en iyisini isterdi.O zamanlarda Lancel de Paris’te en iyinin en iyisiydi!

Çanta Gala’ya hediye edildi ve Gala , ölene kadar (1982 yılı) bu çantayı kullandı.Dali Gala’nın kaybıyla çok zor günler geçirdi.
Sonra çanta Lancel’ e geri geldi.Kaybolmaması ve özenle saklanması için Lanvin’in deposunda korunmaktaydı.

Lancel , bu alfabeyi çözmek için epey bi zaman harcamış.Gala ve Dali arasındaki aşk alfabesi.Büyük bir sır..
Belki de Gala evli olmasaydı böyle bir çanta , böyle bir alfabe ortaya çıkmayacaktı.

Çanta , sadece hikayesi olmasıyla özel değil.İşçiliğinde büyük bir titizlikle çalışılmış ve ufak detaylara çok önem verilmiş.
-14 farklı rengin birleşmesiyle oluşturulan viski rengi , çantaya dolaptaki tüm kıyafetlerin tamamlayıcısı olma özelliğini kazandırıyor.
-Çantanın üzerindeki sembollerin nakışları da Floransa’daki sanatçılar tarafından yapıldı.Üçboyutlu efekte sahip kabartmalar milimetre hassasiyetinde.Dokunulduğunda en ufak detaylar hissedilebilir.
-Kullanılan sentetik polimerler sayesinde de sugeçirmez özelliği var.
-18 k altın kaplaması var.

 
1 Ekim 2011’den itibaren tüm dünyada ve ülkemizde Vakko mağazalarında satışa sunuldu.

Toplamda 20 parçadan oluşan bir koleksiyon.Aynı zamanda aksesuarlar ve el çantaları da mevcut.


Bu post’u tamamen bu koleksiyona ayırdım.Borghi’nin de sizlerle paylaşmadan edemiyeceğim çok hoş yanları var.Başka bir postta Borghi’yi yakından tanımak dileğiyle..

Tags from the story
More from Cansın Ekşi

Bershka 2010 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Bershka jean ağırlıklı bir koleksiyonla yaza merhaba dedi .Bu koleksiyonda dar, yamalı...
Read More

Leave a Reply