2010’un Önemli Moda Olayları ~Sadece bikaç gün sonra geride bırakacağımız 2010, klasiklerin geri döndüğü ve bununla birlikte yeni akımların podyumdan vitrinlere indiği bir yıldı.Bakalım 2010 moda dünyasına neler getirip neler götürmüş?


Vogue Türkiye’de!


Tüm dünyada en bilinen moda dergisi markalarından Vogue ,mart ayından bu yana Türkiye’de de yayınlanmaya başladı.Türk dergi sektörüne hareketlilik getiren Vogue, reklam pazarını bi önceki seneye göre büyük oranda büyüttü.Dünyaca ünlü model ve fotoğrafçılarla ülkemizin ve dünyanın değişik bölgelerinde gerçekleştirdiği harika çekimler okuyucuyu derginin içine çekiyor.

Vogue, Reklamcılar Derneği tarafından iz bırakan iletişimcileri ödüllendirmek amacıyla 

düzenlenen 

İZ-İletişimin Zirvesindekiler Ödülleri’nde ‘Yılın Ulusal Dergisi Ödülü’nü de aldı.


Hakan Yıldırım’a Önemli Ödül
29 Eylül’de Paris Fashion Week’te defile takviminde yer alan ilk Türk tasarımcı Hakan Yıldırım,30 Eylül’de dünyanın en prestijli moda ödülü olarak kabul edilen ANDAM (Ulusal Moda Sanatını Geliştirme Kuruluşu) ödülünü aldı.Yıldırım, HAKAAN markasını Kate Moss,Naomi Campbell ve Madonna gibi dünyaca ünlü isimlere giydirmeyi de başardı.

BORA AKSU : İstanbul’daki ilk defile

İstanbul Moda Haftası kapsamında İstanbul’daki ilk defilesini düzenleyen Bora Aksu, sadece etkinliğe damgasını vurmakla kalmadı.Bu defileden sonra moda dergilerinde,gazetelerde bolca okuduk ,öğrendik Bora Aksu kimmiş neymiş.

-Annem, ananem,ben gazetenin koskoca sayfasını masanın üzerine serip başına toplandık.
Bora Aksu..Ananemden öğrendim o aslında bizim akrabamızmış.Ananem küçüklüğünü biliyormuş.Onu ilk defa gazetede görüyordum ve tanımadığım birine o an başarısından dolayı sempati duymuştum.Artık tanıyıp aileden saydığımız birinin böylesine güzel tasarımlarını ve altındaki övgü dolu sözleri tüm gün boyunca okuduk.Şimdi ne zaman Bora Aksu’yla ilgili bi haber olsa ananemle aynı ortamda bulunduğumuz anlarda ‘bizimki ‘diyoruz.Sahiplendik Borayı (: Başarılar dilerim burdan.

2010’da altın çağını yaşayan moda trendleri

Chanel ceket: Hiçbir zaman modası geçmeyen Chanel ceket sokak modasına da uyum sağlayan klasik bi parça haline geldi,hemen her markanın koleksiyonunda mevcut.

Kürk:Çantalardan ayakkabılara ,hatta iç çamaşırlara kadar hayatımıza giren kürk her geldiği yere zenginlik katıyor.Özellikle kürk yelekler çok sevildi.Kürk yelek postum için tık tık

Dantel:Dantel ,her mevsim kullanılabilmesi avantajıyla kürkünde üstünde bi ilgi gördü.
Sadece gece değil artık gündüz de rahatlıkla kullanılabilen dantel,satışlarını 2ye 3 e katladığı 2010’da romantizmin simgesi oldu.2011 de de dantel bu gücünü sürdürüceğe benziyor.
Dantel ile ilgili postlarım için 1,  2  ,3  tık tık ..

Platform Topuk:Platform topuk o kadar yaygınlaştı ki kimse ‘ben kısayım ‘ diye 
gezinemeyecek.Bak üzüldüm şimdi çocukların haline (: 18 cm kadar uzayabiliyor,flamingo gibi yürüyebiliyoruz!Aşk-ı Memnu ve kostümleri


Aşk-ı Memnu hepimizi çok derinden etkiledi.Her perşembe tv nin başına geçip o şaşaalı kıyafetleri, ‘haydi kalk Paris’e gidelim’ replikli hayatı izlemeyi özlemedik değil.Bu dizi sayesinde Türk Moda sektörü de dizilerin tanıtım aracı olabiliceğini gördü.Firdevs hanım ve Bihter’in kıyafetleri yok sattı.Dizi de kıyafetlerin ön planda olduğu bölümler çekmeye
 yoğunlaştı.

Hüseyin Çağlayan ve Dice Kayek

İstanbul 2010 Kültür Başkenti kapsamında Hüseyin Çağlayan ve Dice Kayek sergileri aylarca sergilendi.

McQueen’in intiharı

Moda dünyasının unutulmaz ismi İngiliz Alexander McQueen şubat ayında evinde ölü bulundu.Yakın arkadaşı ve annesinin ölümünden sonra girdiği ağır depresyondan kurtulamayıp hayatına son vermişti. Tasarımcı 1996-2003 yılları arasında 4 kere dünyada modanın Oscar’ı kabul edilen ‘İngiltere’de Yılın Modacısı’ ödülünü aldı.McQueen’in son koleksiyonu ..

Fashions Night Out

Vogue dergisinin dünyanın dört bi yanında gerçekleştirdiği FNO etkinliği 2010 da İstanbul’da gerçekleşti.16 Eylül gecesi Nişantaşı,İstinye Park ve Bağdat Caddesi’nde çeşitli etkinliklerle renklenen alışveriş partisinde mağazalar günlük cirosunu 4 e katladı.


Vişne Tadında


Bu da benim için çok önemli.Mayıs ayında bu blogu yazmaya başladım ve bu blogumla geçirdiğim ilk yılbaşı (: 

More from Cansın Ekşi

Hasır Fötr Şapkalar

Bu sezon büyük çıkış yapan hasır ,fötr şapkalara dadandı.Girdiğim mağazaların çoğunda koleksiyonlarda...
Read More

Leave a Reply